مهمترین تولید کنندگان، مصرف کنندگان و دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان

دسته بندی :مطالب جدید ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ رضا رشیدی 598
صنعت نفت
 • امروزه می توان گفت که تقریبا همه کشورها با بحث های نفت و گاز در ارتباط هستند و حوزه نفت و گاز را می توان اصلی ترین حوزه در بحث انرژی در نظر گرفت. در واقع جامعه انسانی بعد از گذر از دوران زغال سنگ و سایر منابع تامین انرژی بیشترین و مهمترین نیازهای انرژی خودش را از نفت و گاز تامین کرده است. در این مقاله سعی می شود که مهمترین تولید کنندگان، مصرف کنندگان و دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان براساس آخرین آمار ارائه شده بیان شود. شما با مطالعه این مقاله می توانید دیدگاه مناسبی را نسبت به پراکندگی این منابع تجدیدناپذیر و میزان مصرف آنها در سطح جهانی پیدا کنید.

  مهمترین کشورهای دارای ذخایر نفتی

  با کشف شیل های نفتی ذخایر نفتی حوزه وسعیتری را در برگرفته است. کشورهای ونزوئلا و کانادا از جمله مهمترین منابع شیل های نفتی می باشند و این موضوع باعث شده است که این کشورها از جمله مهمترین کشورهای دارای ذخایر نفتی هم در نظر گرفته شوند. همانطور که در جدول 1 مشاهده می شود، پنج کشور اصلی دارای ذخایر نفتی به ترتیب ونزوئلا، عربستان سعودی، ایران، کانادا و عراق می باشند که تقریبا 70 درصد از ذخایر نفتی را به خودشان اختصاص داده اند. در ستون سوم جدول 1 هم میزان ذخایر این کشورها به صورت بشکه آورده شده است. بعد از این کشورها به ترتیب کویت، امارات متحده عربی، روسیه، لیبی و نیجریه به عنوان اصلی ترین دارندگان ذخایر نفتی جهان می باشند.

  جدول 1 کشورهای دارنده بیشترین ذخایر نفتی موجود در جهان

  کشور ذخایر (بشکه) درصد از ذخایر جهان
  ۱ ونزوئلا ۳۰۲٬۸۰۹٬۰۰۰٬۰۰۰ ۲۱٫۳۱٪
  ۲ عربستان سعودی ۲۶۷٬۰۲۶٬۰۰۰٬۰۰۰ ۱۹٫۰۰٪
  ۳ ایران ۲۵۱٬۶۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۱۴٫۹۸٪
  ۴ کانادا ۱۶۷٬۸۹۶٬۰۰۰٬۰۰۰ ۹٫۰۰٪
  ۵ عراق ۱۱۵٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۸٫۲۶٪
  ۶ کویت ۱۰۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۷٫۴۷٪
  ۷ امارات متحده عربی ۹۷٬۸۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۷٫۰۲٪
  ۸ روسیه ۷۴٬۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۵٫۳۳٪
  ۹ لیبی ۴۷٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۳٫۳۸٪
  ۱۰ نیجریه ۳۷٬۵۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۲٫۶۹٪

  مهمترین کشورهای دارنده ذخایر گاز طبیعی

  بازیگران اصلی حوزه انرژی گاز طبیعی را به عنوان دومین منبع اصلی تامین انرژی در سطح جهان در نظر می گیرند. مزیتی که این منبع انرژی تجدیدناپذیر نسبت به نفت دارد عبارت از آلایندگی نسبتا پایین آن می باشد. روسیه بیشترین ذخایر گاز طبیعی را دارد (با دارا بودن تقریبا 26% از کل ذخایر دنیا) و از طریق این منابع بیشترین نیاز انرژی کشورهای عضو اتحادیه اروپا (بخصوص در فصل های سرد) را تامین می کند.

  مقاله پیشنهادی:   دومینوی اقتصاد ایران

  یکی از تفاوت های اصلی گاز طبیعی نسبت به نفت این است که انتقال آن عمدتا از طریق خط لوله هایی صورت می گیرد که هزینه تاسیس قابل توجهی دارند، ولی بعد از راه اندازه هزینه های آن (که عمدتا شامل تعمیر و نگهداری است) نسبتا پایین می باشد. سایر روش های انتقال این منبع انرژی شامل مایع سازی (به صورت LPG) می باشد که کشور قطر بیشتر از این روش استفاده می کند.

   طبق آمارهای ارائه شده کشورهای ایران، قطر، ترکمنستان و عربستان صعودی در کنار روسیه به عنوان 5 کشور اصلی دارنده ذخایر گاز طبیعی می باشند. آمار ده کشور دارنده بیشترین ذخایر گاز طبیعی جهان و سهم آنها از کل ذخایر کشف شده موجود درجهان در جدول 2 آورده شده است. این کشورها در کل حدودا 70 درصد از ذخایر کل گاز طبیعی موجود در جهان را دارند.

  مطالعات صورت گرفته نشان داده اند که در بستر دریاها و اقیانوس ها یک سری ذخایر گازی کشف نشده وجود دارند که استفاده از آنها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. پس بدیهی است که با کشف این ذخایر و سایر ذخایر موجود در خشکی که تا بحال کشف نشده اند، این آمارها ممکن است در سالهای آینده دچار یک سری تغییراتی شود.

  مقاله مرتبط: پیش بینی قیمت نفت خام ❤ در دو افق میان مدت (پایان 2023)💎 و بلند مدت 2050💎

  جدول 2 کشورهای دارای بیشترین ذخایر گازی موجود در جهان

  رتبه کشور ذخایر ثابت گاز طبیعی (متر مکعب) درصد  از ذخایر جهان
  1 روسیه ۴۸٬۸۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۲۶٫۱۶٪
  2 ایران ۳۴٬۰۲۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۱۷٫۹۳٪
  3  قطر ۲۵٬۴۷۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۱۳٫۳۹٪
  4  ترکمنستان ۷٬۵۰۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۳٫۹۵٪
  5  عربستان سعودی ۷٬۴۶۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۳٫۹۲٪
  6  ایالات متحده آمریکا ۶٬۹۲۸٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۳٫۶۴٪
  7  امارات متحده عربی ۶٬۰۷۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۳٫۱۹٪
  8  نیجریه ۵٬۲۴۶٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۲٫۷۶٪
  9  ونزوئلا ۴٬۹۸۳٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۲٫۶۲٪
  10  الجزایر ۴٬۵۰۲٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۲٫۳۷٪

  بزگترین کشورهای تولید کننده نفت و گاز

  در دنیای امروزی برای تولید نفت و گاز از روش های فوق العاده پیشرفته ای استفاده می شود تا درصد نفت بهره برداری از میزان کل نفت و گاز موجود در میدان ها به بالاترین سطح ممکن برسد (برای مثال روشهای جدید استفاده شده در بهره برداری از میادین نفتی باعث افزایش حدودا 10 تا 20 درصدی در درصد بهره برداری از این میادین شده است). کشور ایالات متحده بزرگترین کشور تولید کننده نفت در سطح جهان می باشد که میزان تولیدات آن بالای 12 میلیون بشکه در طول هر روز می باشد. آمار 10 کشور برتر تولید کننده نفت در جدول 3 آورده شده است؛ همانطور که در این جدول مشاهده می شود، پنج کشور از این 10  کشور مربوط به کشورهای اوپک می باشند.

  مقاله پیشنهادی:   روش های مختلف ارزیابی طرح های اقتصادی

  همانطور که در جدول زیر مشاهده می شود ایران به عنوان یکی از کشورهای اوپک تقریبا به میزان دو میلیون بشکه در طول هر روز تولید می کند؛ میزان تولید نفت ایران در سالهای گذشته میزان تولید بیش از چهار میلیون را هم تجربه کرده است.

  مهمترین تولید کنندگان، مصرف کنندگان و دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان

   

  جدول 3 ده کشور برتر تولید کننده نفت

  رتبه کشور تولید نفت (بشکه/روز)
  1 ایالات متحده آمریکا ۱۲٬۲۴۸٬۰۰۰
  2 روسیه ۱۰٬۲۷۰٬۰۰۰
  3 عربستان سعودی (اوپک) ۸٬۳۰۰٬۰۰۰
  4 عراق (اوپک) ۴٬۴۵۱٬۵۱۶
  5 چین ۳٬۹۸۰٬۶۵۰
  6 کانادا ۳٬۶۶۲٬۶۹۴
  7 امارات متحده عربی (اوپک) ۳٬۱۰۶٬۰۷۷
  8 کویت (اوپک) ۲٬۹۲۳٬۸۲۵
  9 هند ۲٬۵۱۵٬۴۵۹
  10 ایران (اوپک) ۲٬۳۹۰٬۰۰۰

  کشور ایالات متحده علاوه بر اینکه بزگترین تولید کننده نفت می باشد، بزرگترین کشور تولید کننده گاز هم می باشد که میزان تولید سالانه آن تقریبا برابر با 728 میلیارد متر مکعب می باشد. بعد از ایالات متحده، ایران بیشترین آمار تولید گاز را دارد که توسعه میدان گازی پارس جنوبی (که یک میدان مشترک با کشور قطر می باشد) نقش مهمی در آن داشته است.

  سومین کشور تولید کننده گاز عبارت از کشور روسیه می باشد که اصلی ترین تامین کننده نیاز گازی اتحادیه اروپا است و با استفاده از چند خط لوله مهم این کار را انجام می دهد. کشورهای کانادا، قطر، نروژ، چین، عربستان صعودی، الجزایر و هلند هم به ترتیب سومین تا دهمین کشور تولید کننده جهان می باشند که آمار تولید سالانه آنها در جدول 4 آورده شده است.

  مقاله مرتبط: بازگشت قیمت های نفت به بالای 80 دلار ماندگار است؟ پیش بینی قیمت نفت

  جدول 4 ده کشور اصلی تولید کننده گاز

  رتبه کشور قاره تولید سالانه گاز طبیعی (مترمکعب)
  1  ایالات متحده آمریکا آمریکای شمالی ۷۲۸٬۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
  2  ایران آسیا ۵۷۸٬۷۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
  3  روسیه اوراسیا ۴۳۸٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
  4  کانادا آمریکای شمالی ۱۴۳٬۱۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
  5  قطر آسیا ۱۳۳٬۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
  6  نروژ اروپا ۱۱۴٬۷۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
  7  چین آسیا ۱۰۷٬۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
  8  عربستان سعودی آسیا ۱۰۳٬۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
  9  الجزایر آفریقا ۸۲٬۷۶۰٬۰۰۰٬۰۰۰
  10  هلند اروپا ۸۰٬۷۸۰٬۰۰۰٬۰۰۰

  اصلی ترین کشورهای مصرف کننده نفت

  امروزه صنایع مختلفی وجود دارند که از نفت یا محصولات بدست آمده نفتی بعنوان اصلی ترین منبع استفاده می کنند. مثال های روزمره مربوط به مصرف نفت شامل مصرف بنزین برای خودروها و همچنین انواع محصولات پتروشیمی می باشد که جایگاه خاصی در زندگی اجتماعی امروزی دارند. اصلی ترین کشور مصرف کننده نفت عبارت از ایالات متحده می باشد که روزانه نزدیک به 19 میلیون بشکه نفت مصرف می کند (که تقریبا 7 میلیون بشکه بیشتر از میزان تولیدات این کشور می باشد).

  مقاله پیشنهادی:   ساختار سازمانی تفصیلی

  کشورهای بعدی عبارت از چین و هند می باشند که هر چند اصلی ترین کشورهای مصرف کننده زغال سنگ هستند ولی مصرف نفت هم در این کشورها از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد. کشور بعدی که در این رتبه بندی قرار داد عبارت از کشور ژاپن می باشد که جزو اصلی ترین کشورهای صنعتی جهان بشمار می رود. همانطور که در جدول 5 هم مشاهده می شود، کشورهای بعدی عبارت از عربستان صعودی، روسیه، کره جنوبی، کانادا، برزیل و آلمان می باشند. میزان مصرف این کشورها در ستون سوم نشان داده است که در مجموع عددی در حدود 60 میلیون بشکه در طول هر روز می باشد.

  جدول 5 ده کشور اصلی مصرف کننده نفت

  رتبه کشور مصرف هر بشکه نفت در روز
  1 ایالات متحده آمریکا 19.400.000
  2 چین 14.056.000
  3 هند 5.271.000
  4 ژاپن 3.812.000
  5 عربستان سعودی 3.788.000
  6 روسیه 3.317.000
  7 کره جنوبی 2.760.000
  8 کانادا 2.403.000
  9 برزیل 2.398.000
  10 آلمان 2.281.000

  اصلی ترین کشورهای مصرف کننده گاز

  گاز طبیعی به دلیل آلاینده های کمتری که نسبت به سایر منابع تامین انرژی دارد، به عنوان اصلی ترین تامین کننده گرمایش خانه های مسکونی در سطح جهانی مورد استفاده قرار می گیرد. اهمیت این موضوع در فصل های سرد سال بیشترین مشخص می شود. در جدول 6 اصلی ترین کشورهای مصرف کننده گاز و میزان مصرف آنها بر اساس متر مکعب بیان شده است. در این رتبه بندی هم کشور آمریکا بعنوان بزرگترین مصرف کننده این منبع طبیعی مطرح است که میزان مصرف این کشور از سال 1965 از 4159 تراوات در هر ساعت به 8466 تراوات در ساعت رسیده است که رشدی برابر با 104 درصد را نشان می دهد.

  مقاله مرتبط: تاریخچه صنعت نفت و گاز

  کشورهای بعدی که در این رتبه بندی قرار گرفته اند به ترتیب روسیه، چین، ایران، کانادا، عربستان صعودی، ژاپن، مکزیک، آلمان و انگلستان هستند که درصد رشد 25% تا 18828% را در طول سالهای 1965تا 2019 تجربه کرده اند

  https://ourworldindata.org/grapher/gas-consumption-by-country?tab=table

  کشور Gasterawatt-hours
  1965 2019 میزان تغییرات درصد تغییرات
  1 ایالات متحده 4.159 TWh 8.466 TWh +4.307 TWh +104%
  2 روسیه  (1985) 3.561 TWh 4.443 TWh +882 TWh +25%
  3 چین 11 TWh 3.073 TWh +3.062 TWh +27621%
  4 ایران 8 TWh 2.263 TWh +2.228 TWh +28520%
  5 کانادا 217 TWh 1.203 TWh +986 TWh +455%
  6 عربستان صعودی 6 TWh 1.136 TWh +1.130 TWh +18.828%
  7 ژاپن 18 TWh 1.081 TWh +1.063 TWh +5.821%
  8 مکزیک 81 TWh 907 TWh +826 TWh +1.024%
  9 آلمان 31 TWh 887 TWh +856 TWh +2.762%
  10 انگلستان 9 TWh 788 TWh +780 TWh +9.703%

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  رضا رشیدی

  کارشناس ارشد اقتصاد نفت و گاز

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه: