مشاغل خانگی بیمه می شوند؟

مشاغل خانگی
  • [vc_row][vc_column][vc_column_text]

    بيمه شـاغليـن كسب و كـار خـانگـي

    مشاغل خانگی بیمه می شوند؟ دراجراي بند (5 ) ماده (7 ) قانون ساماندهي و حمايت از مشاغل خانگي مصوب2/22/ 89مجلس شوراي اسلامي و ماده (9 )دستورالعمل اجرائي مربوطه مصوب 89/8/23ستاد ساماندهي و حمايت از مشاغل خانگي، شاغلين كسب و كار خانگي اعم ازمستقل ، پشتيبان و افراد تحت پوشش در صورتي كه مشمول مقررات خاص ديگري قرار نداشته باشند از تاريخ 1390/1/23طي بخشنامه 669امور فني بيمه شدگان مشمول مقررات بيمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گرفته اند.

    بیمه مشاغل خانگی

    آیا هر شخصی از خانواده می تواند بیمه شود؟

    توجه : به استناد ماده (2 ) قانون ساماندهي و حمايت از مشاغل خانگي و بند(1 ) از ماده (2 ) دستورالعمل اجرائي مربوطه صرفاً عضو يا اعضاء خانواده كه حائز شرايط مقرر در قانون و آئين نامه مزبور مي باشند ودر فضاي مسكوني به كسب و كارخانگي اشتغال به كار دارند مشمول اين بخشنامه بوده و افراد غيرعضوخانواده ازشمول مقررات مورد اشاره خارج مي باشند .همچنين مشمولين صندوق بيمه اجتماعي روستائيان وعشاير ازشمول ضوابط مورد نظرخارج بوده و تابع قوانين ومقررات مربوطبه صندوق ياد شده خواهند بود .

    مقاله پیشنهادی:   مشاوره بازاریابی

    مشمولین بیمه درطرح ساماندهی مشاغل خانگی توسط چه سازمانی شناسایی می شوند؟

     معرفي شاغلين كسب و كار خانگي توسط وزارت تعاون ،كار و رفاه اجتماعي و يا واحدهاي تابعه صورت مي پذيرد .

    چه افرادی بیمه میشوند

    شرايط سني بيمه شاغلين كسب و كار خانگي چند سال است؟

    حداكثر سن جهت پذيرش درخواست و عقد قرارداد بيمه براي مردان و زنان به ترتيب 50و 45سال است كه درغير اين صورت متقاضي مي بايست 2برابر مازاد سني مقرر داراي سابقه پرداخت حق بيمه نزد سازمان تأمين اجتماعي باشد .به عنوان مثال چنانچه مردي در تاريخ ارائه تقاضا 52سال سن داشته باشد، مي بايست 4سال سابقه پرداخت حق بيمه نزد سازمان را دار باشد .

    بديهي است افرادي كه سن آنان در هنگام ارائه تقاضا كمتر از سنين مذكور باشد، درخواست آنان در صورت احراز ساير شرايط مقرر قابل قبول خواهد بود  .

    نرخ حق بيمه و حمايتهاي بيمه اي  مشاغل خانگی چگونه محاسبه میشود؟

    متقاضي مي تواند با انتخاب يكي از نرخ هاي زير از حمايتهاي بيمه اي مربوطه بهره مند شود :

    مقاله پیشنهادی:   صنایع موجود در بازار سرمایه ایران

    *نرخ (14% ) 12 %سهم بيمه شده  +2 %سهم دولت : شامل بازنشستگي و فوت بعد از بازنشستگي

    *نرخ (16 %) 14 %سهم بيمه شده  +2 %سهم دولت  (شامل بازنشستگي و فوت قبل و بعد از بازنشستگي

      *نرخ (20 %) 18 %سهم بيمه شده  +2 %سهم دولت  (شامل بازنشستگي ، فوت و ازكارافتادگي

     دستمزد مبناي پرداخت حق بيمه چگونه محاسبه میشود؟

    چنانچه شاغلين كسب وكارخانگي سابقه پرداخت حق بيمه نزد سازمان تأمين اجتماعي نداشته باشند،مي-توانند دستمزد مبناي پرداخت حق بيمه خود را بين حداقل دستمزد مصوب شورايعالي كارو حداكثردستمزد مصوب زمان عقد قرارداد انتخاب نمايند .در صورتيكه متقاضي داراي سابقه پرداخت حق بيمه قبلي به مدت 360روز و يا بيشتر نزد سازمان تامين اجتماعي باشد، ميانگين مبناي پرداخت حق بيمه وي در آخرين 360روز به عنوان مبناي پرداخت حق بيمه ، ملاك عمل قرارمي گيرد .

    مشاغل خانگی بیمه می شوند

    خدمات درماني در مشاغل خانگی به چه صورت است؟

    بر اساس تبصره 2ماده 9دستورالعمل اجرائي قانون ساماندهي و حمايت از مشاغل خانگي برخورداري از خدمات درماني شاغلين كسب و كار خانگي در قالب بيمه پايه ايرانيان خواهد بود و بر طبق ضوابط مذكور معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور با همكاري وزارت تعاون ، كار و رفاه اجتماعي مكلف است اعتبار مورد نياز بيمه درمان مشمولين را در بودجه سنواتي كل كشور پيش بيني و نسبت به پرداخت آن به صندوقبيمه گر اقدام نمايد .بدين ترتيب مشمولين واجد شرايط ضمن برخورداري از معافيت در پرداخت حق بيمه سهم درمان ، مي توانند از خدمات درماني بيمه همگاني كشور بهره مند شوند .

    مقاله پیشنهادی:   چگونه بر روی طلا سرمایه گذاری کنیم؟
    مشاغل خانگی مشمول خدمات درمانی خواهند شد؟

    توجه :درصورتي كه افراد معرفي شده با پرداخت حق سرانه درمان مقرر متقاضي بهره مندي از خدمات درماني سازمان تأمين اجتماعي باشند ارائه حمايت درماني به آنان همانند ساير بيمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد ميسر خواهد بود در اين صورت مشمولين مي توانند با پرداخت حق سرانه درمان مصوب براي خود وهريك از افراد تحت تكفل قانوني ، با دريافت دفترچه درماني از كليه امكانات مراكز درماني ملكي سازمان تأمين اجتماعي در سراسر كشور ونيز امكانات مراكز تشخيصي ، درماني و داروئي طرف قرارداد اين سازمان استفاده نمايند . *ميزان سهم بيمه شده از هزينه درمان كه فرانشيز ناميده مي شود، براي خدمات پزشكي سرپائي 30 %و براي خدمات درماني بستري 10 %است

    [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

    میانگین امتیازات ۵ از ۵
    از مجموع ۱ رای
    ایمان احمدزاده

    کارشناس ارشد علوم اقتصادی

    مطالب زیر را حتما بخوانید:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه: