پیچیدگی معامله گری و سوالاتی که باید از خودتان بپرسید

معامله گری
 • در نگاه اول معامله گری سخت به نظر نمی‌رسد. شما هم می توانید بخرید و هم می‌توانید بفروشید. همزمان سود بالقوه‌ای که یک تریدر می‌تواند کسب کند، بدون محدودیت به نظر می رسد، به خصوص زمانی که اهرم (لوریج) به سرمایه اولیه اش اضافه گردد.

  مزیت معامله گری

  ترکیب این دو عامل ( یعنی امکان خرید و امکان فروش و استفاده از اهرم) با هم می‌تواند زوج ایده آلی برای بازاریاب های باهوش و بنگاه‌هایی که ترید را تبلیغ می‌کنند، به وجود آورد. بسیاری از افراد به این دلیل به معامله گری علاقه‌مند می‌شوند که آن افراد معامله گری را بسیار شسته و رفته می‌بیند. یعنی شما رو به روی مانیتور می نشینید و یکی از دو دکمه خرید یا فروش را انتخاب می کنید.دیدید؟ زیاد هم سخت نبود؟! اما اگر به مرور زمان شروع به درک کل مفهوم معامله گری بکنید، متوجه میشوید که هر روز باید به سوالات پیچیده ای پاسخ دهید. و تصمیمات مهمی بگیرید و این پاسخ ها و آن تصمیمات مشخص می‌کند که استراتژی معامله گری شما در کسب پول برنده است یا بازنده.

  پیچیدگی های معامله گری

  اولین تصمیمات در مورد استراتژای معاملاتی شما

  قبل از انجام اولین تریدتان، سوالات زیادی برای پاسخ دادن وجود دارند. سوالاتی که هر کدامشان باعث خستگی و زدگی افراد تازه وارد به دنیای مالی خواهند شد. بازارهای مالی تفاوت زیادی با همدیگر دارند و هر کدام شان نیاز به مهارت های متفاوت و ذهنیت خاص خود را دارد. برای مثال بازارهای سهام با لوریج ( اهرم) پایین که نیازمند موجودی‌ حساب بالاتری هستند و  بازار ۲۴ ساعته و ۵ روز در هفته فارکس که در آن اعطای لوریج بالا تریدرها را قادر میسازد که تنها با دویست دلار بتوانند به طور بالقوه سود کلانی را بسازند. کدام را می پسندید؟ بازار مستقیم و رو به جلوی اسپات را ترجیح می دهید یا به آپشن های پیچیده و بازار آتی علاقمندید؟

  مقاله پیشنهادی:   ابزار مدرن نظارت بر کسب و کار برای مدیران

  جایگاه معامله گری در زندگی

  اگر بخواهید ترید را با زندگی روزانه ترکیب کنید، زمان و افق زمانی عوامل تاثیر گذار عمده خواهند بود که به تبع باید با موضوع زمان به سوالاتی درباره استراتژی و معامله گری پاسخ دهید. سوالاتی نظیر اینکه آیا میخواهید روزانه باشید؟ یا روی سویینگ های بلند مدت ترید کنید؟ با پاسخ به این سوال ها شما در واقع تایم فریم ای که می خواهید در آن تردید کنید و مدت زمانی که می‌خواهید یک معامله را باز نگه دارید را مشخص می کنید.

  جایگاه معامله گری در زندگی

  ابزارهای معامله گری چگونه انتخاب می شوند

  با وجود اینکه انتخاب و ترجیح روش‌ها و اندیکاتورها یک مسئله فردی است و نیاز به شخصی سازی دارد، اما غوغایی که انجمن ها و گروه های مالی برای فروش بهترین و آسانترین استراتژی های معامله گری به راه انداختند، مهمترین دلیلی است که خیلی از تریدر های پورتال هیچ وقت نمی توانند راهی به سوی یک معامله گری سودآور پیدا کنند.

  مقاله پیشنهادی:   سازمان بورس از دیروز تا امروز

  تصمیمات معامله گری قبل از اقدام به انجام معامله

  وقتی استراتژی معاملاتی خود را پیدا کردید، باید معیارهای ورود را به صورت خیلی واضح مشخص کنید. اهمیت و اولویت تکمیل کارهای ورود را تعیین کنید و مشخص کنید که معیارهای ورود مختلف بر میزان برد شما چه تاثیری می گذارند. سپس از خودتون صادقانه بپرسید که آیا واقعاً یک لبه داشته‌اید؟ (یعنی قبل از ورود آمادگی لازم را به دست آورده اید)

   آیا استراتژی معامله گری تان را بدون کلک و دروغ گفتن به خودتان و تحت شرایط نزدیک به واقعیت تست کرده اید؟

  آیا به صورتی که رفتارتان شبیه کار با پول واقعی باشد، به معامله در حساب دمو پرداخته اید؟

  آیا برای سازگاری با بازارهای در حال تغییر آمادگی لازم را دارید؟

  اندازه حساب در معامله گری

  البته شما باید با یک رویکرد مدیریت ریسک فکر شده و ساختار یافته کنار بیاید و اندازه حساب شما به تنهایی تاثیر مهمی بر عملکرد معامله‌گری شما دارد. وقتی اندازه حساب شما خیلی کوچک باشد، معامله گری حسابتان خیلی بی نظم و آشفته خواهد بود و زمانی که خیلی بزرگ باشد، تصمیمات معامله گری شما تحت کنترل ترس و طمع قرار خواهد گرفت.

  تصمیمات معامله گری در زمانی که شما در یک معامله هستید

  زمانی که در معامله هستید به خاطر اینکه تحت فشار بازار واقعی هستید با مجموعه مشکلات متفاوتی سروکار دارید. لذا اینکه شما سوالاتی را از قبل و پیش از ورود به معامله جواب داده باشد، اهمیت زیادی دارد. چرا که حالا باید آماده اجرای پلن معاملاتی تان باشید. بدون این که نیاز به تفکر زیاد داشته باشید به سوالاتی در این مورد پاسخ دهید:

  مقاله پیشنهادی:   استراتژی ساختار سازمانی و ارکان موجود در آن

   ۱_ پولی که درگیر ریسک می کنید.

  ۲_ مفاهیم مدیریت ریسک شامل مقیاس ریسک در جزء معاملات و در کل سرمایه

  ۳_ لیست افزایش یافته به خاطر معامله گری در صورتیکه پوزیشن های بازی را در ابزارهای مالی دارای همبستگی داشته باشید.

  مهمترین سوالات مدیریت معامله‌گری مربوط به مدیریت حد ضرر و کسب سود است. آیا شما زمانی که معامله در جهت دلخواه شما حرکت می کند، دستور استقلال خود را به جا می دانید؟ اگر جوابتان مثبت است، برای این کار از یک استراتژی پیچیده و تست شده استفاده می کنید یا اینکه به صورت تصادفی مقدار استاپ لاس خود را جابجا می کنید؟ همین موضوع در مورد نقطه کسب سود نیز صدق می کند، بسیاری از معامله‌گران سود ناقص و ناکامل را از بازار کسب می‌کنند، به خاطر اینکه یک پولی را با تغییر در روند اشتباه می گیرند و از معامله با سود جزئی خارج می‌شوند.

  نتیجه معامله گر بودن یعنی تصمیم گرفتن

  با وجود اینکه معامله در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد اما تبدیل شدن به یک معامله‌گر سودآور نیازمند یک نگرش و ذهنیت فوق العاده حرفه ای می باشد. یک معامله گر هر روز با انواع مسائل و موضوعات بسیار پیچیده سر و کار دارد. لذا مجبور است از راه های پیچیده و تست شده برای مدیریت معاملات قبل، حین و پس از صورت گرفتن آنها استفاده نماید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ایمان احمدزاده

  کارشناس ارشد علوم اقتصادی

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه: