دلایل تورم اقتصادی چیست؟

پیش بینی تورم
 • تورم عبارت است از اندازه گیری نرخ افزایش قیمت کالاها و خدمات در یک اقتصاد. در صورتی که تورم اتفاق بیفتد، منجر به افزایش قیمت برای وسایل ضروری مبنایی همانند غذا می شود و می تواند تأثیر منفی بر روی جامعه داشته باشد. در این مطلب از وبسایت متیس، به بررسی دلایل تورم می‌پردازیم.

  تورم تقریبا در تمامی محصولات یا خدمات می‌تواند اتفاق بیفتد که شامل مخارج مورد نیاز، همانند خانه، غذا، مراقبت بهداشتی و تجهیزات، و همچنین مخارج اختیاری همانند وسایل آرایشی، اتومبیل‌ها و جواهرات است. در نتیجه شیوع تورم در اقتصاد، انتظار مربوط به تورم بعدی به یک نگرانی غالب در ناخودآگاه مشتریان و تجار تبدیل می‌شود.

  بانک های مرکزی اقتصادهای توسعه یافته، همانند فدرال رزرو در ایالات متحده، همواره بر روی تورم نظارت دارند. نرخ تورم مورد هدف فدرال رزرو تقریبا برابر با 2% می باشد و این بانک در صورت افزایش بیش از حد یا خیلی سریع، سیاست های پولی خودش را برای مقابله با تورم اصلاح می کند.

  تورم می‌تواند یک موضوع نگران کننده باشد چرا که باعث می شود پولی که امروز پس انداز می شود، در آینده ارزش کمتری داشته باشد. تورم منجر به کاهش قدرت خرید می شود و حتی می تواند در توانایی بازنشستگی و تامین حقوق بازنشستگان تاثیرگذار باشد. برای مثال در صورتیکه سرمایه گذار در نتیجه سرمایه گذاری در سهام و اوراق قرضه 5% سود کسب کند، ولی نرخ تورم 3% باشد، سرمایه گذار در واقع فقط 2% سود کسب می کند. در ادامه عوامل مبنایی تأثیرگذار بر روی تور مورد بحث قرار می گیرد.

   

  گزارش پیشنهادی: پیش بینی نرخ تورم 1400

   

  چه عواملی منجر به ایجاد تورم می شود؟

  عوامل مختلفی هستند که می توانند منجر به افزایش قیمت ها یا ایجاد تورم در اقتصاد شوند. معمولا تورم در نتیجه افزایش هزینه محصولات یا افزایش در تقاضای محصولات یا خدمات ایجاد می شود.

  مقاله پیشنهادی:   شرکت ها و سازمان ها چه نیازی به برنامه ریزی دارند؟ | برنامه ریزی استراتژیک

   

  تورم ناشی از فشار هزینه

  تورم ناشی از فشار هزینه یکی از دلایل تورم است و زمانی اتفاق می افتد که قیمت ها به دلیل افزایش صورت گرفته در هزینه های تولید، همانند هزینه مواد خام و دستمزدها افزایش پیدا کند. تقاضای مربوط به کالاها در حین کاهش عرضه کالاها بدون تغییر می ماند و دلیل این موضوع عبارت از هزینه های بالاتر تولید است. در نتیجه هزینه های اضافه شده به تولید به مصرف کنندگان و از طریق قیمت های بالاتر برای محصولات نهایی انتقال پیدا می کند.

  یکی از علائم تورم احتمالی ناشی از هزینه می تواند عبارت از افزایش قیمت کامودیتی ها همانند نفت و فلزات باشد، چرا که این موارد از جمله نهاده های تولیدی مهم می باشند. برای مثال در صورتی که قیمت مس افزایش پیدا کند، شرکت هایی که از مس برای تولید محصولات خودشان استفاده می کنند می توانند قیمت کالاهای خودشان را افزایش دهند. در صورتی که تقاضا برای محصولات تابعی از تقاضا برای مس باشد، این صنعت هزینه های بالاتر مواد خام را به مصرف کنندگان انتقال خواهد داد. نتیجه به دست آمده عبارت از قیمت های بالاتر برای مصرف کنندگان بدون هیچ نوع تغییر در تقاضای برای محصولات مصرف شده می باشد.

  همچنین دستمزدها هم بر روی هزینه تولید تاثیر می گذارند و معمولا بزرگترین مخارج موجود در صنایع می باشند. در زمانی که اقتصاد عملکرد مناسبی داشته باشد و نرخ بیکاری پایین باشد، کمبود در نیروی کار اتفاق می افتد. در نتیجه شرکت ها برای جذب نیروی کار با کیفیت دستمزدها را افزایش خواهند داد و این مورد منجر به افزایش هزینه برای شرکت خواهد شد. در صورتی که افزایش قیمت ها به دلیل افزایش در دستمزدها ایجاد شود، تورم ناشی از فشار هزینه اتفاق می افتد.

  بلایای طبیعی هم می توانند منجر به افزایش قیمت‌ها شوند. برای مثال در صورتی که یک تندبادی محصولات کشاورزی همانند ذرت یا گندم را تخریب کند، به دلیل اینکه این محصولات در تولید کالاهای زیادی مورد استفاده قرار می گیرند، قیمت های موجود در کل اقتصاد می تواند افزایش پیدا کند.

  مقاله پیشنهادی:   کسب وکار خانگی ساده ترین راه کسب درآمد

   

  تورم ناشی از فشار تقاضا

  تورم ناشی از فشار تقاضا یکی دیگر از دلایل تورم است که می تواند از طریق تقاضای زیاد مشتریان برای یک محصول یا خدمات ایجاد شود. در زمانیکه تقاضا در سطح گسترده ای برای یک محصول در اقتصاد قابل توجه باشد، قیمت این کالاها تمایل به افزایش خواهد داشت. هر چند که نوسانات و عدم تعادل های کوتاه مدت در عرضه و تقاضا نگرانی خاصی را ایجاد نمی کند، ولی تقاضای پایدار می تواند منجر به بدتر شدن وضعیت اقتصادی شود و هزینه های سایر محصولات افزایش پیدا کند؛ نتیجه این شرایط عبارت از تورم ناشی از فشار تقاضا است و ار مهم‌ترین دلایل تورم محسوب می‌شود.

  در زمانی که نرخ بیکاری پایین است، اعتماد به نفس مشتریان بالا خواهد بود و دستمزدها روند افزایشی خواهند داشت و در نتیجه مخارج این گروه از افراد جامعه افزایش می یابد. گسترش اقتصادی تاثیر مستقیمی بر روی سطح مخارج مصرف کننده در اقتصاد دارد و این مورد می تواند منجر به افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات شود.

  همزمان با افزایش تقاضا برای یک محصول یا خدمات خاص، عرضه در دسترس کاهش پیدا می کند. در زمانی که موارد کمتری در دسترس باشند، مشتریان تمایل خواهند داشت برای بدست آوردن آن آیتم ها پول بیشتری را پرداخت کنند و این مورد یکی از اصول اقتصادی عرضه و تقاضا می باشد. نتیجه این شرایط افزایش قیمت ها به دلیل تورم ناشی از فشار تقاضا می باشد.

  شرکت ها هم در تورم نقش دارند به خصوص در صورتی که آنها محصولات محبوبی را تولید کنند. یک شرکت می تواند قیمت محصول خودش را صرفا به دلیل اینکه مشتریان می خواهد پول بیشتری را برای آن پرداخت کنند، افزایش دهد. همچنین در زمانیکه محصولات فروشی عبارت از مواردی باشند که مشتریان به صورت روزمره به آن نیاز ضروری دارند (مانند نفت و گاز)، شرکت ها به صورت آزادانه قیمت ها را افزایش می دهند. با این وجود، تقاضای مشتری است که باعث می شود شرکت ها امکان یا اهرم افزایش قیمت ها را داشته باشند.

  مقاله پیشنهادی:   معرفی ارزش خالص دارایی

   

  سیاست گذاری ها

  سیاست مالی دولت می تواند مقدار درآمد احتیاطی برای تجار و مشتریان را افزایش دهد. در صورتی که یک دولت مالیات ها را کاهش دهد، ممکن است تجار آن را در افزایش سرمایه، جبران خدمات نیروی کار یا استخدام نیروی کار جدید هزینه کنند. مشتریان می توانند محصولات بیشتری را بخرند. همچنین دولت از طریق افزایش مخارج در پروژه های زیر ساختی می تواند اقتصاد را تهییج کند. نتیجه این شرایط عبارت از افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات و در نتیجه افزایش قیمت ها خواهد بود.

  سیاست های پولی انبساطی از طریق بانک مرکزی هم می تواند منجر به کاهش نرخ بهره شود. بانک های مرکزی همانند فدرال رزرو می توانند هزینه بانک ها را برای وام دهی کاهش دهند و به بانک ها اجازه دهنده تا پول بیشتری را به تجار و مصرف کنندگان وام دهد. افزایش پول در دسترس در کل اقتصاد منجر به مخارج و تقاضای بیشتری برای کالاها و خدمات خواهد شد. (منبع)

  بنابراین سیاست مالی نامناسب دولت نیز از دلایل تورم است.

   

  انتظارات تورمی بالاتر

  بعد از اتفاق افتادن تورم، کاهش تورم یک مورد سختی خواهد بود. برای مثال در صورتی که قیمت های بالاتر باعث شود که کارکنان دستمزدها بالاتر را درخواست کنند، منجر به افزایش متناوب دستمزد – قیمت خواهد شد. از اینرو انتظارات تورمی اهمیت زیادی دارند. در صورتی که افراد انتظار تورم را داشته باشند، تورم به خودی خود ایجاد خواهد شد. در صورتی که انتظارات پایین باشد، افزایش موقتی در قیمت ها باعث خواهد شد که تورم کوتاه مدت باشد و از بین برود.

   

  کاهش کارایی

  در شرکت هایی که کارایی کمتری وجود دارد و امکان افزایش هزینه ها وجود دارد، این شرایط منجر به افزایش هزینه ها خواهد شد.

   

  تورم ناشی از فشار سود

  در زمانیکه شرکت ها قیمت ها را افزایش می دهند تا نرخ بالاتری از تورم یا رشد قیمت ها را بدست بیاورند. این مورد احتمالا در طول رشد اقتصادی قوی اتفاق خواهد افتاد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  رضا رشیدی

  کارشناس ارشد اقتصاد نفت و گاز

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  1. صابر نجار گفته؛
   15:28 1400/12/10

   عالی بود مهندس جان. مرسی از دسته بندی مفید دلایل تورم‌

   • رضا رشیدی گفته؛
    09:54 1400/12/28

    ممنونم صابر جان. لطف داری

  2. محمد گفته؛
   18:09 1400/12/11

   خیلی خوب و مفید 👏

   • رضا رشیدی گفته؛
    09:54 1400/12/28

    ممنونم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه: