قرارداد های بازار فارکس

بازار فارکس
 •  قرارداد های بازار فارکس چهار دسته کلی دارند

  قرارداد های بازار فارکس: بازار فارکس نتنها بزرگترین بازار مالی موجود در سطح جهان، بلکه بزرگترین بازار موجود می­ باشد. با توجه به گستردگی این بازار و تنوع معاملاتی که در آن صورت می­گیرد، قراردادهای مختلفی در این بازار مورد استفاده قرار می گیرد. طبیعتا این قراردادها یک سری شباهت­ها و تفاوت­هایی نسبت به یکدیگر دارند؛ دلیل این موضوع عبارت از طراحی شدن این قرادادها برای رفع نیازهای مختلفی می­باشد که در این بازار گسترده وجود دارد.

  بازار فارکس

  به همین دلیل، امروزه آشنایی با این قراردادها برای فعّالین بازارهای مالی در سطح بین­المللی اهمیت زیادی پیدا کرده است. لذا در این مقاله انواع قراردادهایی که در فارکس وجود دارند (شامل قراردادهای سواپ، تجارت­های اسپات و فیوچرز) به همراه یک سری توضیحات در مور نحوه انجام هر یک از آنها آورده شده است. منبع

  چهار نوع قراردادی که در فارکس وجود دارند:

  • قراردادهای فیوچرز
  • سواپ ارز
  • مبادلات اسپات
  • قراردادهای فوروارد فارکس (که در مقالات بعدی توضیح داده می­ شود)

  همین الان شما می­توانید با استفاده از قراردادهای مختلفی که در فارکس وجود دارند (شامل فارکس اسپات، قراردادهای فیوچرز و حتی سواپ­های ارزی) اقدام به داد و ستد کنید. یک سری تفاوت­های محدودی وجود دارند که باعث می­شوند این قراردادهای مختلف نسبت به یکدیگر متفاوت باشند.

  فیوچرزهای ارزی

  قرارداد های بازار فارکس

  قراردادهای فیوچرز ارزی عبارت از قراردادهایی می ­باشند که دو طرف را در یک تاریخ مشخص شده مربوط به آینده نسبت به هم متعهد می­کند تا یک معامله خرید و فروش مربوط به یک مقدار ثابتی ارز را در یک قیمت مشخص شده انجام دهند. فرض کنید که فروشنده قبل از سررسید از پوزیشن خودش خارج نشود؛ این فرد در زمان نوشتن فیوچرز می­تواند به صورت شخصی دارای ارز باشد یا ممکن است در مورد این موضوع سفته بازی کند که قبل از تاریخ تسویه، ارز موجود در بازار اسپات نسبت به ارز فعلی ارزان­تر خواهد بود. در اغلب مواقع یکی از ارزهای مورد نظر طرفین عبارت از دلار آمریکا می ­باشد. فیوچرزهای ارزی در اغلب مواقع توسط یک سری شرکت­های بین المللی استفاده می ­شوند که به دنبال تامین شدن در برابر تغییرات ارزش ارزهای خارجی هستند.

  مقاله پیشنهادی:   نحوه محاسبه ارزش سهام

  فارکس اسپات

  قرارداد های اسپات در بازار فارکس

  در فارکس اسپات خود ارزها بعد از تاریخ تسویه به صورت فیزیکی مورد مبادله قرار می­ گیرند. معمولا تحویل ارز 2 روز بعد از تاریخ اجرای قرار داد صورت می­ گیرد؛ دلیل این موضوع عبارت از این است که مبادله پول مابین حساب­های بانکی در حالت معمول 2 روز طول می­ کشد. در حالت کلی هر بازار اسپات شامل تبادل واقعی دارایی مورد نظر می­باشد. این نوع قراداد بیشتر در بازارهای مربوط به کالاها مورد استفاده قرار می­گیرد. برای مثال در هر زمانیکه یک فرد برای مبادله ارز به بانک مراجعه می­کند، این فرد در بازار اسپات فارکس شرکت می­کند. در بزرگترین بازار جهانی مربوط به بازار اسپات ارز خارجی، ارزش معاملات روزانه بیش از یک تریلیون دلار آمریکا می­باشد. منبع

  تفاوت های فیوچرز ارزی و فارکس اسپات

  قرارداد آتی در مقابل اسپات در فارکس

  اصلی­ترین تفاوت مابین فیوچرزهای ارزی و فارکس اسپات در تعیین قیمت مبادله و زمان صورت گرفتن معامله می ­باشد. زمانیکه شما یک قرارداد فیوچرز ارزی می­ بندید، در واقع در مورد یک قیمت تسویه در آینده توافق می­ کنید. در واقع این مورد به معنای تعهد شما برای مبادله کردن یک حجم توافق شده­ای از ارز در یک تاریخ مشخص شده در آینده می ­باشد. از طرف دیگر شما در فارکس اسپات فورا اقدام به معامله می کنید و ارز را به عنوان دارایی خودتان تحویل می­ گیرید.

  مقاله پیشنهادی:   چالش های ارزش گذاری دارایی های شخصی و پرتفو ها

  با وجود تفاوت­های ریزی که در بالا بیان شدند، صرف نظر از اینکه در فیوچرز یا اسپات اقدام به معامله کنید، جفت­های یکسانی را مشاهده خواهید کرد. البته یک سری تفاوت­های عملی مابین این تبادلات وجود دارد؛ این تفاوت­ها بر روی حق کمیسیون ­ها یا هزینه های معاملاتی که پرداخت می کنید و همچنین اهرمی که به شما اجازه داده می ­شود تا بر روی دارایی خودتان اعمال کنید، تاثیرگذار می­ باشد.

  در صورتیکه شما در فیوچرز معامله کنید، باید از طریق یک قرارداد فیوچرز اقدام به معامله کنید و یک حق کمیسیونی را به کارگزار فیوچرز خودتان بپردازید. علاوه بر این باید قوانین مربوط به اهرم کارگزار فیوچرز که از طریق آن معامله می ­کنید را رعایت کنید. همچنین در صورتیکه شما بخواهید در فارکس اسپات معامله کنید، باید از طریق یک کارگزار فارکس اسپات معامله کنید و یک اسپریدی به آنها پرداخت کنید و شرایط مربوط به اهرم و مارجین (حاشیه سود) را رعایت کنید. در حالت کلی شرایط فارکس اسپات بهتر از شرایط فیوچرز می­ باشد.

  به طور خلاصه می­توان گفت که:

  • یک فیوچرز ارزی عبارت از یک قرارداد فیوچرزی می ­باشد که در مورد تبادل یک ارز در یک تاریخ مشخصی در آینده و در یک قیمت خرید ثابت یک تعهدی را ایجاد می­کند.
  • یک قرارداد فارکس اسپات در مورد تحویل سریع ارزهای مورد نظر (معمولا تا 2 روز) بعد از تاریخ تسویه تعهد ایجاد می­کند.
  • اصلی­ترین تفاوت مابین این دو قرارداد عبارت از نحوه تعیین قیمت مبادله و زمان تبادل فیزیکی جفت های ارزی می­باشد.
  مقاله پیشنهادی:   استراتژی کسب و کار چیست و انواع آن کدام است؟ (بخش اول)

  سواپ ارزی چیست؟

  سوآپ ارزی

   سواپ ارزی یک قرادادی مابین دو طرف می­ باشد که برای تبادل مقداری مشخصی از جفت­های ارزی در برابر یکدیگر صورت می­گیرد و بعد از گذشت یک دوره زمانی خاص به مقدار اصلی سواپ شده بر می­ گردد. دوره یا سررسید این قرارداد می­تواند تا 30 سال باشد. شاید این سوال مطرح شود که در صورت بسته شدن چنین قرادادی، طرفین چه شرایطی خواهند داشت.

  سواپ ارزی یک روش کاملا ارزانی برای بانک­ها و سایر موسسات مالی است که از طریق آن به صورت روزمره اقدام به ایجاد توازن در ارز خارجی می­ کنند. این موسسات بجای قرض دادن بر اساس نرخ ارز رایج در کشور، یک بدهی ارزانتری را از کشورهای خارجی می ­گیرند. سواپ ارزی یکی از محرک­هایی می ­باشد که فرآیند به دست آوردن یک “بدهی ارزان قیمت” مربوط به یک ارز خارجی را تسهیل می­کند.

  همچنین تجّار، بانک­ها و سایر موسسات هم به منظور هج کردن یا کاهش ریسک ارزی از سواپ ارزی استفاده می­کنند. در مواردی که یک شرکت ارز خارجی را وام می­گیرد، از طریق خرید یک سواپ آن می توانند این ارز را در نرخ فعلی “قفل کنند” تا در زمان سررسید پول رایج کشورشان را بر اساس نرخ امروزی به ارز تبدیل کنند.

  اصطلاحات موجود در بازار های مالی

  بازارهای مالی جهان

  بازار فارکس نکات تکمیلی

  اختیار معامله یا آپشن چیست

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  رضا رشیدی

  کارشناس ارشد اقتصاد نفت و گاز

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه: