فرابورس چیست؟ صفر تا صد بازار فرابورس

بازار سهام، بازار بورس تهران
 • [vc_row][vc_column][vc_column_text]

  فرابورس یا OTC اشاره به فرآیند مبادله اوراق بهادار یا سهام شرکت هایی دارد که در یک بازار سهام رسمی همانند بازار سهام نیویورک (NYSE) ثبت نشده اند. اوراق بهاداری که در فرابورس معامله می شوند، همانند یک بازار سهام متمرکز از طریق یک شبکه کارگزار یا دلال مبادله می شوند. در واقع می توان گفت که سهام در حال مبادله در بازار فرابورس فاقد الزامات مربوط به بازار بورس استاندارد هستند.

  تبادلات این بازار از طریق تخته بولتن فرابورس (OTCBB) یا از طریق برگه های صورتی دارای لیست سهام مبادله می شوند. OTCBB یک سرویس مبادله و تعیین قیمت الکترونیکی است که منجر به ایجاد نقدینگی بالاتر و اشتراک گذاری بهتر اطلاعات می شود. یک شرکت دارای برگه صورتی عبارت از یک شرکت خصوصی است که با یک کارگزار یا دلال همکاری می کند تا سهام یک شرکت کوچک را وارد بازار کند.

  فرابورس و بورس

  سهامی که در فرابورس معامله می شود معمولا مربوط به شرکت های کوچکی است که فاقد شرایط مربوط به شرکت های قابل ثبت در بورس هستند. با این وجود یک سری سهام دیگری هم وجود دارند که در این بازار مبادله می شوند. سهامی که در بورس معامله می شوند به عنوان سهام لیست شده شناخته می شوند؛ این در حالی است که سهام مبادله شده در فرابورس به عنوان سهام لیست نشده شناخته می شوند.

  سهام فرابورس از طریق یک کارگزار یا یک دلالی مبادله می شوند که به صورت مستقیم و از طریق شبکه های کامپیوتری یا از طریق تلفن و با استفاده از OTCBB با طرف دیگر چانه زنی می کند. دلال ها با استفاده از برگه های صورتی و تخته بولتن OTC (که توسط انجمن ملی دلالان اوراق بهادار یا NSAD تهیه می شود) به عنوان بازار سازان عمل می کنند.

  سهام های قابل مبادله در فرابورس

  سهام یا اوراق بهاداری که از طریق OTC مبادله می شوند، فقط محدود به سهام شرکت های کوچک نمی باشند؛ سهام برخی از شرکت های مشهور و بزرگی هم در بازار فرابورس مبادله می شوند. برای مثال OTCQX سهام مربوط به یک سری از شرکت های غیر آمریکایی همانند Nestle SA, Bayer A.G, Allianz SE, BASF SE, Roche Holding Ag و Danone SA مورد مبادله قرار می گیرند.

  مقاله پیشنهادی:   عرضه اولیه چیست و چگونه انجام می شود

  قبض های رسید بایگانی آمریکا (ADRs) که نشان دهنده سهام مربوط به دارایی هایی می باشند که بر اساس ارز خارجی مبادله می شوند، در اغلب مواقع از طریق OTC مورد مبادله قرار می گیرند. این روش برای مبادله سهام یک سری از شرکت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که نمی خواهند یا نمی توانند الزامات مبادله مشخص شده را تأمین کنند. همچین هزینه های 500 هزار دلاری لیست شرکت ها در NYSE و هزینه 75 هزار دلاری ثبت شرکت ها در بورس نزدک یک سری محدودیت هایی را برای شرکت ها ایجاد کرده است.

  ابزارهایی از قبیل اورا قرضه از طریق بورس رسمی مورد مبادله قرار نمی گیرند، چرا که بانک ها این اوراق بدهی را از طریق شبکه های کارگزاری یا دلالی انتشار و بازاریابی می کنند. این اوراق هم به عنوان سهام فرابورس در نظر گرفته می شوند. بانک ها از طریق مطابقت دادن خریدها و فروش های مشتریان در داخل خودش یا از طریق یک شرکت دلال، هزینه مربوط به مبادله ها را پس انداز می کنند. همچنین یک سری ابزارهای مالی دیگری همانند مشتقات از طریق شبکه دلالی مورد مبادله قرار می گیرد.

  شبکه های OTC – over the counter فرابورس

  گروه بازارهای OTC یک سری از شبکه های شناخته شده ای را ایجاد کرده است که برخی از آنها شامل Best Market (OTCOX) ، بازار سوداگری (OTCOB) و بازار باز صورتی می باشد. هر چند که شبکه های OTC همانند NYSE رسمی نیستند، ولی شرایط پذیرفته شدن در بورس را دارند. برای مثال OTCQX سهامی که به قیمت کمتر از پنج دلار فروخته می شوند (این بازارها به عنوان سهام پنی شناخته می شوند)، شرکت های فاقد دارایی یا شرکت هایی ورشکسته را ثبت نمی کند. بازار Best مربوط به OTCQX شامل اوراق مربوط به شرکت هایی می باشد که دارای بزرگترین کپ های بازاری هستند و نقدینگی آنها بیشتر از سایر بازارها می باشد.

  مقاله پیشنهادی:   تفاوت بازار اختیار معامله با معاملات سهام

  شما در بازار فرابورس می توانید سهام مربوط به شرکت هایی را مشاهده کنید که کوچک و در حال توسعه هستند (شرکت فرابورس). همچنین این شرکت ها بر اساس پلتفرم لیست شده می توانند گزارشات را به ناظران کمیسوین بورس و اوراق بهادار (SEC) بفرستند. معمولا سهام OTCBB دارای پسوند OB هستند و ملزم به فرستادن صورت های مالی به SEC هستند.

  پلتفرم دیگری که وجود دارد عبارت از برگه های صورتی است؛ این سهام دارای تنوع گسترده ای هستند. این تجارت ها فاقد الزامات مشخص شده در SEC هستند. هر چند که خرید این نوع سهم ها دارای هزینه های مبادله کمتری هست، ولی بهترین مورد برای دستکاری قیمت و کلاهبرداری هستند. این سهام معمولا دارای پسوند PK می باشند و هیچ الزامی به فرستادن صورت های مالی به SEC ندارند.

  هر چند که نزدک به عنوان یک شبکه دلالی عمل می کند، ولی سهام آن در حالت عمومی به عنوان فرابورس دسته بندی نمی شوند؛ دلیل این موضوع عبارت از در نظر گرفته شدن نزدک به عنوان یک بورس سهام می باشد.(منبع)

  نقاط قوت و ضعف فرابورس

  همانطور که قبلا هم بیان شد، اوراق قرضه، ADR ها و مشتقات هم در بازار OTC مورد مبادله قرار می گیرند. با این وجود سرمایه گذاران در حین سرمایه گذاری در اوراق بهاداری OTC دارای حد سود و زیان بیشتر باید محتاط تر عمل کنند. الزامات مربوط به پلتفرم های لیست شده متغیر می باشند و برخی از آنها به اطلاعاتی همانند صورت های مالی تجارت نیاز دارند که دسترسی به آنها دارای محدودیت می باشد.

  اکثر مشاوران مالی تجارت سهام فرابورس را به عنوان پذیرفتن سودگاری در نظر می گیرند. به همین دلیل سرمایه گذاران باید دامنه تغییرات ریسک سرمایه گذاری خودشان را به دقت تحت نظر بگیرد و بعد از آن در پرتفوی خودشان سهام OTC داشته باشند. با این وجود به دلیل ریسک بالایی که در سهام OTC وجود دارد، امکان به دست آوردن درآمدها و سودهای بیشتر هم وجود دارد. به دلیل اینکه این سهام در مقادیر پایین مبادله می شوند و معمولا دارای هزینه های مبادله کمتری هستند، یک شرایط مناسبی را برای افزایش قیمت سهام ایجاد می کنند.

  مقاله پیشنهادی:   اصطلاحات رایج معاملاتی در یک نگاه

  فرابورس بخش کوچکتری از بازار را به خود اختصاص می دهند.

  معمولا سهام مبادله شده در OTC حجم قابل توجهی از تجارت ها را شامل نمی شوند. حجم سهم پایین تر به این معنی می باشد که ممکن است در زمان فروش سهام شما ممکن است خریدار بالفعلی برای خرید سهم شما وجود نداشته باشد. همچنین شکاف موجود مابین قیمت پیشنهادی خرید و فروش در بازار فرابورس زیاد است، این سهام ممکن است دارای نوسان بالایی باشد.

  بازار OTC یک جایگزین برای شرکت های کوچک یا شرکت هایی است که نمی خواهند در یک بورس استاندارد ثبت شوند. ثبت شدن در یک بورس استاندارد یک فرآیند هزینه بر و زمان بری می باشد و اکثر شرکت های کوچک توانایی لازم برای ثبت شدن در این بورس ها را ندارند. همچنین شرکت ها در نتیجه لیست شدن در بازار فرابورس و فروش سهام خودشان می توانند سریع تر به سرمایه مورد نیازشان دست پیدا کنند./

  نقاط قوت فرابورس:

  • OTC امکان دسترسی به سهامی را فراهم می کند که در یک بورس استاندارد غیرقابل دسترس هستند؛ برخی از این سهام شامل اوراق قرضه، ADR ها و مشتقات می باشد.
  • الزامات و قوانین کمتری و سهل گیرانه ای که در OTC وجود دارد باعث ورود یک سری شرکت هایی به این بازار شده است که نمی توانند یا نمی خواهند در سایر بورس ها ثبت شوند.
  • سرمایه گذاران احتکار کننده از طریق مبادله کردن با هزینه کمتر و سهام کم ارزش می توانند درآمدهای قابل توجهی را به دست بیاورند.

  نقاط ضعف OTC:

  • سهام فرابورس به دلیل حجم پایین تجار دارای نقدینگی تجاری کمتری هستند و این شرایط منجر به ایجاد تاخیر در نهایی شدن تبادلات و شکاف قیمت بیشتر می شود.
  • مقررات محدود این بازار منجر به کاهش دسترسی به اطلاعات عمومی، کاهش شانس دسترسی به اطلاعات قدیمی و افزایش امکان فریبکاری شده است.
  • بعد از انتشار شدن اطلاعات اقتصادی و بازارها، احتمال حرکت های نوسانی در سهام فرابورس وجود دارد.

  برای مشاوره سرمایه گذاری در بورس و فرابورس بدون هیچ هزینه ای، با ما تماس بگیرید و یا در واتس‌اپ به ما پیام بدهید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  رضا رشیدی

  کارشناس ارشد اقتصاد نفت و گاز

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه: