مشاوره اقتصادی چه اهمیتی در وضعیت اقتصادی امروز دارد؟

ارزیابی عملکرد و استراتژی
 • هر فردی برای رسیدن به موفقیت به یک نقشه راه و یک راهنمای متخصص نیاز دارد. در هر بخشی که به نحوی با اقتصاد مرتبط است، این نقشه راه عبارت از مشاوره اقتصادی و راهنما عبارت از مشاور اقتصادی می­باشد. مشاوره اقتصادی در واقع کمک به افراد حقیقی و حقوقی برای مدیریت بهتر و بهینه­تر سرمایه خودشان با توجه به محیطی است که در آن فعالیت و زندگی می‌کنند.

  همانطور که یک فرد برای رفع مشکلات یا نگرانی­های سلامتی خودش به یک پزشک مراجعه می­کند، همین فرد برای برنامه­ریزی صحیح در مورد پول­ها و دارایی­هایی که دارد یا باید دانش اقتصادی مکفی داشته باشد یا از یک مشاوره اقتصادی بهره ببرد. در واقع این مشاوره به فرد کمک می­کند تا به جای آزمون و خطا در حوزه مدنظر خودش، مستقیم به سمت هدفش پیش برود.

  انواع مشاوره اقتصادی

  همانطور که مشخص است، مشاوره اقتصادی از طریق یک فرد یا موسسه­ای به نام مشاور اقتصادی صورت می­گیرد که نقش آن کمک به افراد و سازمان­ها برای مدیریت بهتر سرمایه از طریق ارائه پیشنهادات مفید و کاربردی بر اساس اهداف و نیازها است. این نوع مشاوره هر حوزه­ای که با هزینه سروکار دارد را شامل می شود که برای مثال می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرمایه­گذاری (پیدا کردن فرصت­های جدید سرمایه­گذاری یا افزایش سود از سرمایه­گذاری موجود)
  • مشاوره مالی
  • پیشنهاد در مورد گزینه­های سرمایه­گذاری در دسترس
  • برنامه­ریزی در حوزه مالی
  • مشاوره مالیاتی
  • کسب و کار (افزایش سود خالص، بهره­وری، کاهش هزینه، تامین مالی و …)
  • بازاریابی و فروش (بازاریابی دیجیتال و …)
  • برندینگ
  • انبارداری (به خصوص در کسب و کارهای بزرگ)
  مقاله پیشنهادی:   عوامل موثر بر قیمت سهام

  انواع مشاوره اقتصادی

  مراحل مختلف

  فرآیند مشاوره اقتصادی شامل جلسات منظم می­باشد که می­تواند از طریق تماس تلفنی، اینترنتی، تماس ویدئویی و سایر روشهای ارتباطی در دسترس صورت پذیرد. هر چقدر که آن جلسات بیشتر باشد، آشنایی طرفین از هم بیشتر خواهد شد و روشهای ارائه شده نتایج بهتری به دنبال خواهند داشت.

  برخی از مشاوران اقتصادی در یک یا دو حوزه خاص تخصص دارند ولی بهتر است از مشاورانی استفاده شود که در اکثر حوزه­ها تخصص نسبتا مناسبی دارند چرا که این نوع مشاوره در حین مواجهه با نوسانات در حوزه­های مختلف می­تواند بهترین گزینه ­ها را به شما پیشنهاد دهد.

  هر فردی برای بهره­مندی بهتر از مشاوره اقتصادی و سرمایه­گذاری ابتدا باید یک سری مواردی را برای خودش مشخص کند که برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با توجه به شرایط مالی، آیا به دنبال بهترین سرمایه­گذاری هستید یا حوزه­های خاصی مد نظر شما هستند؟
  • آیا در مدیریت هزینه­ها و درآمد خودتان با چالش­هایی مواجه هستید؟
  • آیا به دنبال این هستید که خانه­دار شوید یا کسب سود و افزایش سرمایه­ مدّ نظر شما است؟
  • آیا شرکت شما ظرفیت مناسبی برای تغییر حوزه فعالیت دارد؟
  • سطح ریسک­پذیری شما در چه سطحی قرار دارد؟
  مقاله پیشنهادی:   روش های ارزش گذاری یک شرکت

  نکات مهم در حین انتخاب یک مشاور اقتصادی

  با توجه به تنوع موسسات مشاوره­ای هر فردی باید یک سری نکاتی را در حین انتخاب مشاور در نظر بگیرد. برخی مشاوران در حین ارائه مشاوره سطح ریسک­پذیری افراد را در نظر نمی­گیرند که این مورد نقش منفی در ادامه فرآیند مشاوره و بهره­ وری آن خواهد داشت. همچنین مشاورانی که صرفا جنبه درآمد خودشان را در نظر می­گیرند هم گزینه مناسبی نیستند چرا که منجر به اتلاف هزینه و زمان افراد مراجعه کننده خواهند شد.

  یک مشاوره مناسب باید شامل ارائه راهکار مفید باشد نه بررسی تئوری­های متنوع در حوزه اقتصاد و سرمایه­گذاری. همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره شد مشاوره باید به مدیریت بهتر و بهینه­تر سرمایه کمک کند و این موضع فقط از طریق در نظر گرفتن نیازهای مالی و مهمتر از آن اولویت افراد امکان­پذیر می­باشد.

  به طور کلی فاکتورهای مهم در حین انتخاب یک مشاور شامل میزان تخصص، تجربه کاری، سابقه همکاری موفق، مهارت ارتباطی، داشتن دانش به روز، توانایی آموزش مناسب و … می­باشد.

  مقاله پیشنهادی:   تعریف صورت سود و زیان و اقلام آن

  هزینه مشاوره اقتصادی با توجه به نیاز شما و حوزه­ای که فرد می­خواهد در آن سرمایه­گذاری کند، متغیر خواهد بود ولی معمولا دو نوع دستمزد برای مشارمالی یا اقتصادی وجود دارد که عبارت از استاندارد مناسب دستمزد و استاندارد امانتی می­باشند. استاندارد مناسب دستمزد در واقع همان دریافت کمیسیونی است. استاندارد امانتی هم بیشتر تابعی از تجربه مشاور مالی و اقتصادی است و معمولا به صورت ساعتی تعیین می­شود یا اینکه برای کل فرآیند مشاوره در مورد یک هزینه مشخص بین طرفین توافق صورت می­گیرد.

  نکات مهم در حین انتخاب یک مشاور اقتصادی

  سایت متیس یک گزینه مناسب برای مشاوره

  شما عزیزان برای مشاوره اقتصادی در تهران و اکثر شهرهای کشور می­توانید از کارشناسان سایت متیس مشاوره بگیرد که شامل مشاوره توسعه کسب و کار هم می­باشد و با توجه به بهره­ گیری این سایت از کارشناسان برتر در حوزه­های مختلف شانس شما برای بهره­مندی از فرصت­های موجود در جامعه یک شانس بالایی خواهد بود. همچنین یکی از مزیت­های مشاوره­های ارائه شده توسط این سایت ارائه مشاوره با توجه به ساختار سازمانی شرکت و سازمان شما می­باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  رضا رشیدی

  کارشناس ارشد اقتصاد نفت و گاز

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه: