10 دلیل اصلی برای ارزش گذاری شرکت

دسته بندی :ارزش گذاری, مطالب جدید ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ رضا رشیدی 1721
تدوین برنامه و بودجه
 • کسب و کار شما چقدر ارزش دارد؟

  قبلا درمورد ارزش گذاری توضیح داده شد. کسب و کار شما چقدر ارزش دارد؟ این یک سوال مربوط به سفته بازی نیست و نمی توان با حدس تقریبی و حدودی به آن جواب داد.

  ارزش گذاری شرکت بطور دقیق در برخی از شرایط اهمیت بسزایی پیدا می کند؛ برخی از این شرایط عبارتند از:

  1. برنامه ریزی در مورد استراتژی خروج. در صورتیکه شما بخواهید شرکت خودتان را به فروش برسانید، مشخص کردن یک ارزش پایه برای شرکت و ایجاد یک استراتژی به منظور بهبود سود آوری آن اهمیت بسزایی پیدا خواهد کرد و به عنوان استراتژی خروج منجر به افزایش ارزش شرکت خواهد شد.
  2. توافق نامه های خرید / فروش. در صورتیکه شما یک شریک یا LLC باشید، یک توافق خرید / فروش مابین سهام داران می تواند برای پیشگیری از اختلافات آتی مفید باشد. برای به دست آوردن یک توافق قابل قبول برای طرفین، در مرحله اول باید در مورد ارزش شرکت یک توافقی وجود داشته باشد.
  3. اختلافات شرکا یا سهامداران. باید این نکته را در نظر داشت که همواره شرایط در یک وضعیت مطلوب باقی نخواهند ماند. در صورتیکه یکی از شرکا بخواهد از شراکت خارج شود، به منظور دستیابی به یک توافق مناسبی که منافع تمامی طرفین تامین شود، به یک ارزیابی مستقل و عادلانه در مورد ارزش شرکت نیاز وجود خواهد داشت.
  4. ادغام ها و خرید ها. در صورتیکه استراتژی رشد شما شامل خرید یا ادغام با یک شرکت دیگری باشد، ارزیابی شرکت به شما کمک خواهد کرد که قیمت مناسب و عادلانه ای را برای این منظور تعیین کنید.
  5. مشخص کردن ارزش سالانه به ازای هر سهم برای برنامه مالکیت سهام مستخدمان (ESOP). به منظور تامین ملزومات ERISA و IRS، برنامه های مالکیت سهام مستخمان باید از طریق یک کارشناس ارزیابی مستقل و بر مبنای سالیانه ارزش گذاری شود تا یک قیمت سهام عادلانه ای کشف شود.
  6. تامین مالی. در حین مذاکره با بانک ها، سرمایه گذاران ریسک پذیر یا سرمایه گذاران آتی، یک ارزیابی هدفمند می تواند برای افزایش سرمایه مفید باشد.
  7. حمایت قضایی. در موارد اختلافی مربوط به ارزش شرکت، یک ارزیابی هدفمند می تواند در مذاکره مربوط به یک سازش قبل از محاکم قضایی مفید باشد؛ همچنین در صورتیکه اختلاف موجود به محاکم قضایی یا حکمیت کشیده شود، گواهی کارشناسی مربوط به یک تحلیل گر ارزشیابی مجازی ارائه دهنده راه حل مفید خواهد بود.
  8. برنامه ریزی در مورد مالیات بر نقل و انتقال بلاعوض. از طریق داشتن یک ارزش دقیق، قابل دفاع و مستند می توانید از مشکلات مربوط به IRS اجتناب کنید.
  9. مالیات بر ملک به ارث مانده. هیچ فردی نمی خواهد که بعد از مرگش مالیات سنگینی بر ارث باقی مانده وی تحمیل شود. این موارد معمولا در شرایطی پیش می آید که ارزش یک ملک یا شرکت در زمان حیات فرد کمتر از حد تخمین زده شود و بعد از مرگ وی و مشخص شدن ارزش واقعی ملک، مالیات سنگینی برای آن اعمال شود. به منظور تامین مالی تعهد مالیاتی مربوط به ملک یا شرکت در آینده، آگاهی یافتن در مورد ارزش ملک یا شرکت اهمیت بسزایی دارد.
  10. طلاق. در مواردی که طرفین می خواهند طلاق بگیرند، دارایی های یک خانه باید به صورت منصفانه ارزش گذاری شوند تا ارزش موارد تخصیص یافته به طرفین مساوی باشد. منبع
  مقاله پیشنهادی:   مارجین کال چیست؟ فرمول محاسبه کال مارجین

   

  نکته آخر عبارت از این است که ارزش گذاری یک شرکت یا کسب و کار یک تحلیل مالی پیچیده ای می باشد که باید از طریق یک متخصص ارزش گذاری با صلاحیت و مجاز صورت بگیرد. ارزش گذاری مناسب یک سری مزایایی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

  • به حداقل رساندن ریسک های مالی در اختلافات قضائی
  • به حداقل رساندن مالیات بالقوه در موقعیت های مالی مربوط به ملک
  • ارائه دفاعیه در موقعیت ممیزی
  • کمک کردن به مالکان در مذاکرات مربوط به فروش شرکت یا کسب و کار آنها

   

  ارزش گذاری چیست (به زبان ساده)
  طرح توجیهی چیست و انواع آن کدامند؟
  تدوین برنامه و بودجه سالانه و داشبورد مدیریتی BI
  ساختار سازمانی چیست و انواع آن کدام اند؟ (بخش اول)
  اصلاح ساختار سازمان و روند ها

   

  برای دریافت مشاوره حضوری رایگان تماس بگیرید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  رضا رشیدی

  کارشناس ارشد اقتصاد نفت و گاز

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه: