مشاوره امکان سنجی قبل از شروع کسب و کار

 

مشاوره شروع کسب و کار جدید

قبل از شروع هر پروژه ، کسب و کار، شرکت، کارگاه و یا حتی فروشگاه، باید مطالعه های دقیق ِ فنی و اقتصادی برای آن انجام شود که به این قبیل مطالعات، مطالعات امکان سنجی و ارزیابی اقتصادی می گویند. به عبارت ساده تر مشاوره شروع کسب و کار (امکاان سنجی اقتصادی نیز گفته می شود) با تقریب مناسبی به ما خواهد گفت آیا پروژه مورد نظر، موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر.

نتیجه این مطالعه به سرمایه گذار این امکان را می دهد تا بتواند جوانب کار را با دقت بیشتری بسنجد و راحتتر تصمیم بگیرد. انجام این گونه مطالعات براساس پیش بینی های منطقی از بازار، رقبا، مصرف کنندگان، نوع کالا (ضروری یا لوکس)، درآمد ها و هزینه ها صورت می گیرد و از هر گونه نگاه غیر واقع بینانه نسبت به هزینه ها و درآمد ها خودداری می شود.

اهمیت و ضرورت انجام امکان سنجی و ارزیابی اقتصادی:

 

چرا قبل از شروع کسب و کار جدید لازم است آن را امکانسنجی کنیم؟

تجربه نشان داده است زمانی که عده ای تصمیم می گیرند در کسب و کار جدید و فعالیتی سرمایه گذاری کنند، در ابتدا تنها جوانب مثبت آن را می بینند و با اشتیاق و ذوق زدگی درباره ایده خود حرف می زنند و دوست دارند بی درنگ اقدام به سرمایه گذاری و شروع فعالیت کنند. بعد از مدتی جوانب دیگری که قبلا مورد توجه نبود نمایان می شود و منجر به عدم موفقیت کل مجموعه می شود.

مطالعات امکان سنجی راه حل این مشکل

اگر قبل از شروع هر گونه کسب و کار، سرمایه گذاری و یا حتی توسعه شرکت در زمینه خاص، مطالعات امکان سنجی و ارزیابی اقتصادی آن انجام شود احتمال وقوع ضرر و زیان ها به میزان قابل ملاحضه ای کاهش میابد. لذا تنها روشی که برای جلوگیری از بروز چنین شرایطی به ذهن خطور می نماید ایجاد بستری است که مطالعات امکان سنجی و ارزیابی اقتصادی طرح های سرمایه گذاری در چارچوب آن تمامی فرایندهای خود، از جمع آوری داده ها تا آنالیز نتایج را در مجرایی صحیح و صحه گذاری شده انجام دهد تا انحرافات و خطاها به حداقل ممکن برسد.

مطالعه امکان سنجی قبل از شروع کسب و کار شامل چیست؟

 

گزارش های امکان سنجی و ارزیابی اقتصادی ضروری ترین گزارش هایی می باشند که برای مشاوره شروع کسب و کار جدید باید انجام شوند. امکان سنجی و ارزیابی اقتصادی دارای بخشهای جزئی تری است که عبارتند از:

1- معرفی طرح و مطالعات فنی

2- مطالعات بازار

3- بررسی های مالی و اقتصادی

اگر قصد شروع کسب و کار جدیدی را  دارید، قبل از هر اقدامی مطالعات بازار و امکان سنجی آن را انجام دهید. هزینه حداقلی در این مرحله می تواند جلوی زیان های کلان را بگیرد.

برای مشاوره تلفنی رایگان تماس بگیرید