طرح توجیهی چیست و انواع آن کدامند؟

طرح کسب و کار، طرح توجیهی
 • طرح توجیهی

  طرح توجیهی گزارشی است که براساس آن ابعاد مختلف یک طرح از جنبه های بازار، فنی و مالی مورد بررسی قرار می گیرد. خروجی این طرح جهت اخذ تسهیلات به بانک عامل ارائه خواهد شد و بانک پس از مطالعه بخش های فنی و مالی آن نسبت به پرداخت تسهیلات موافقت یا عدم موافقت خود را اعلام خواهد کرد.

   

  چگونه طرح توجیهی بنویسیم

  طرح های توجیهی خواه صنعتی باشند یا خدماتی، به توصیف چگونگی انجام شدن یک پروژه خواهند پرداخت. در طرح های توجیهی مشکلات بالقوه فضای کسب و کار شناسایی و با ارائه راهکارها فرآیند کسب و کار را واقع بینانه تر خواهد کرد. طرح توجیهی ابزاری کارآمد برای ارزیابی کسب و کارهای نوظهور و نوپا است و این برخلاف تصور افراد گزارشی برای فروش کسب و کار نیست. در نوشتن طرح کسب و کار سعی کنید واقع بینانه محیط را تحلیل و داده های واقعی به کار ببرید

  ما در گروه مشاوران خبره کسب و کار ایرانیان در بخش ارزیابی بازار طرح  کسب و کار صنعت یا خدمات موردنظر را شرح خواهیم داد و همچنین بازار فعلی و آینده محصول را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد. تلاش ما در گروه مشاوران خبره کسب و کار ایرانیان بر آن است تا با بررسی رقابت های موجود در صنعت و خدمات، مشتریان را به شکل بالقوه شناسایی کنیم وآینده بازار محصول را شفاف مطرح کنیم.

  مقاله پیشنهادی:   بازار اولیه و بازار ثانویه

  چگونه طرح توجیهی بنویسیم

  بخش ارزیابی فنی طرح توجیهی‌:

  در بخش ارزیابی فنی جزئیات مربوط به چگونگی تولید و ارائه‌ی یک محصول یا خدمت  از جمله، مواد موردنیاز، حمل و نقل، نیروی کار‌، فناوری‌های مورد استفاده‌، شرح داده می‌شود. ارزیابی فنی ابزار مناسب عیب‌یابی و برنامه‌ریزی بلندمدت کسب و کار است.

  بخش ارزیابی مالی در طرح توجیهی:

  ارزیابی مالی می‌تواند روی کل پروژه و یا تنها روی بخشی خاص از پروژه مانند تبلیغات و بازاریابی‌، صورت پذیرد. در هر صورت برای معرفی کسب و کار و جذب سرمایه‌گذاران این بخش باید حداقل شامل 3 نکته باشد:

  1-    میزان سرمایه مورد نیاز اولیه برای شروع کار

  2-    منابع تامین سرمایه

  3-    بازده‌ی این سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران

  توجه داشته باشید که اطلاعات حاصله از این سه ارزیابی (مالی، بازار، فنی) باید همواره ازهم پشتیبانی کنند. تلاش برای جلب سرمایه‌گذار در صورتی که طرح به شکل کامل و تخمین‌های مشخص در دست نباشد، کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد. پس می‌بایستی بین آنچه که در مرحله‌ی ارزیابی بازار و ارزیابی فنی تخمین زده می‌شود و مبلغ اولیه‌ای که در ارزیابی مالی برای شروع کار به سرمایه‌گذار پیشنهاد داده می‌شود، تعادل برقرار باشد.

  انواع طرح توجیهی

  بخش های مختلف طرح توجیهی

  هر طرح توجیهی شامل بخش های یکسان می باشد که براساس چارچوب تعریف شده ذیل به آن پرداخته می شود.

  1.     معرفی محصول
  2.     توصیف فرآیند تولید (مطالعه فنی)
  3.    مطالعه بازار و بررسی اقتصادی
  4.     برآورد مالی
  5.     محاسبات نرم افزاری (در کامفار یا اکسل)

  انواع طرح توجیهی

  طرح توجیهی در دودسته قرار می گیرد که می توان آن ها را به توسعه ای و ایجادی تقسیم بندی کرد.

  طرح توجیهی ایجادی

  هرگاه شما برای راه اندازی یک کسب و کار به اطلاعات مورد نیاز دسترسی نداشته باشید و اصطلاحا داده های مورد استفاده در کسب و کار شما به صورت خام باشند و بیشتر جنبه تئوریک آن برای شما قابل لمس باشد، به راحتی میتوان متوجه شد که طرح شما یک طرح کسب و کار ایجادی است. در واقع در یک طرح کسب و کار ایجاد، صاحبان پروژه از پروژه های مشابه الگوبرداری خواهند کرد.

  مقاله پیشنهادی:   آیا ارزهای دیجیتال قانونی هستند؟ سرمایه گذاری در آنها چه ریسک هایی دارد؟ (قسمت دوم)

  مراحل ایجاد طرح توجیهی ایجادی

  • مشخص کردن هدف

  ما در گروه مشاوران خبره کسب و کار ایرانیان پیشنهاد می کنیم که قبل از انجام هر کسبو کاری ابتدا باید هدفتان را از راه اندازی کسب و کار مشخص نمائید. پاسخ دادن به چرا این کسب و کار، افق کسب و کار را مشخص خواهد کرد.

  • تعیین طرح اصلی پروژه

  شروع هر کسب و کار نیازمند یک چارچوب منسجم و هدفمند است به عبارتی این در نگاه علمی Business plan تعریف شده است. ما در گروه مشاوران خبره کسب و کار ایرانیان در کنار شما خواهیم بود تا کلیات و جزئیات فعالیت های تجاری طرح کسب و کار را بررسی کنیم. طرح توجیهی از آن جهت دارای اهمیت است که مدیران را قادر می سازد تا با تحلیل منابع موجود فعالیت خود را آغاز کنند.

  • گردآوری اطلاعات

  سعی کنید از طرح های توجیهی مشابه برای گردآوری اطلاعات طرح توجیهی ایجادی استفاده کنید

  • تعیین و تامین منابع مالی

  در طرح اعم از ایجادی یا توسعه ای بدون سرمایه انجام فعالیت امکان پذیر نیست. لذا توجه داشته باشید که در هنگام ایجاد طرح توجیهی منابع مالی چه به شکل موقت یا ثابت را به درستی تعیین و تامین نمائید.

  طرح توجیهی توسعه ای

    طرح توجیهی توسعه ای

  اگر یک کسب و کار ایجاد شده و یا هدف ایجاد آن باشد، طرح توسعه ای کمک خواهد کرد که نقاط قوت و یا ضعف آن کسب و کار به درستی مشخص شود. مدیران با کمک طرح توسعه خواهند توانست فرصت ها ویا تهدیدهای موجود در کسب وکار، منابع و نوع تولیدات را بررسی و تصمیم گیری نمایند.

  نوشتن یک طرح توسعه ای نیازمند یک تاریخچه از کسب و کار و فعالیت هایی که در آن صورت پذیرفته است می باشد. شاید بهتر باشد که به کمک طرح توجیهی توسعه ای از مقایسه دوره ها، یک روش مناسب برای نشان دادن پیشرفت و پسرفت های پروژه در بازه های زمانی مختلف استفاده کنید.

  مقاله پیشنهادی:   عوامل موثر بر قیمت سهام

  تهیه طرح توجیهی توسعه ای

  آنچه که در انواع طرح توجیهی حائز اهمیت است ابعاد مختلف فنی، مالی، حقوقی عملیاتی و مدیریت است. شایان قابل ذکر است که توع بهره برداری از این پارامترها موجب وجه تمایز میان انواع طرح خواهد شد.

  هرگاه فعالیتی احداث شد و به فعالیت خود ادامه داد در ارزیابی آن باید بعد فنی و مالی موردتوجه قرارگیرد. از جمله مواردی که در بعد فنی حائز اهمیت است هزینه های ثابت، هزینه های قبل از بهره برداری، سرمایه در گردش پروژه موردنظر است.

  پس از آنکه اطلاعات فنی دریافت شد باید تجزیه و تحلیل مالی مورد توجه صاحبان کسب و کار قرارگیرد. این بدان معناست که مشخص شود کدام بخش های پروژه ها در حال فعالیت هستند که باعث ایجاد هزینه های مالی شده اند.

  هزینه تهیه طرح توجیهی

  هزینه تدوین این طرح ها مستقیما به موارد زیر بستگی دارد.

  1. مقدار سرمایه پروژه
  2. نیاز کارفرما به کد و مهر کانون کارشناسان (در بعضی موارد بسته به بانک وام دهنده به کد و مهر نیاز نمی باشد.)
  3. با توجه به مقیاس پروژه و نیاز به کد و مهر کانون کارشناسان هزینه طرح می تواند بین 4 الی 20 میلیون تومان باشد. برای استعلام دقیقتر تماس بگیرید.

  در صورتیکه پروژه شما به وام بانکی نیاز ندارد (بنابراین نیازمند کد و مهر کانون نیز نمی باشد) هزینه آن بدون احتساب هزینه کد و مهر محاسبه خواهد شد.

  برای استعلام قیمت تهیه طرح توجیهی با شماره 09363891949 تماس بگیرید.

   

  درباره طرح توجیهی سرمایه گذاری ها بیشتر بخوانید.

  دربهره مشاوره اقتصادی قبل از شروع کسب و کار بیشتر بخوانید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ایمان احمدزاده

  کارشناس ارشد علوم اقتصادی

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه: